پرسش از عشق

چاپ چهارم «فلسفۀ عشق» منتشر شد!

□پرسش از عشق

مگر فلسفه روشی عقلانی برای تفکر در مورد جهان نیست؟ روشی که اصرار دارد احساسات را کنار بگذارد و بدون درگیری‌های عاطفی با جهان مواجه شود؟ این «روش سرد» چه دارد در مورد مهم‌ترین و معروف‌ترین عاطفۀ انسان، «عشق»، بگوید؟ آیا با گزاره‌های منطقی و مفاهیم مشخص می‌توان به عاطفه‌ای تا این اندازه سیال و متکثر پرداخت؟ آیا پرداختن به عشق، شکل و روش خود فلسفه را تغییر نخواهد داد؟
اروینگ سینگر در سه‌گانۀ بسیار معروفش، تلاش کرده که پاسخ‌هایی متفاوت را به این پرسش‌ها بیازماید. سه‌گانه‌ای که تاریخ فلسفه را در کنار تاریخ عشق روایت می‌کند و نشان می‌دهد که این عاطفۀ بزرگ انسانی چه تأثیری از تفکرات سرد فیلسوفان پذیرفته و چگونه بر طرز تفکر آنها اثر کرده است.
کتاب «فلسفۀ عشق» چکیده‌ای کوتاه، شخصی و بسیار جذاب از این سه‌گانه است. سینگر مهم‌ترین مفاهیمی را که در فلسفه دربارۀ عشق ساخته و پرداخته شده، در این کتاب بررسی کرده و آنها را با احوالات و تجارب شخصی و زندگی روزمره پیوند زده است. او با بررسی موضوعاتی چون تاریخ عشق رمانتیک، آرمان افلاطونی، مفهوم یکی‌شدن، عشق به چیزهای بی‌جان، عشق به زندگی و ...، جستجویی کوتاه اما عمیق را از افلاطون تا فروید و نیچه ترتیب داده و بر زوایای مختلف و عموماً تاریک عشق نوری تازه افکنده است.
این کتاب بیش از هر چیز، تمرینی جذاب است برای کسانی که می‌خواهند در باب عشق بیندیشند و حتی اگر با نظرات نویسنده موافق نباشید، روش او در تفکر به مفهومی چنین سیال، به درد شما خواهد خورد.

✍️ تحریریهٔ نشر نو

کتاب‌های مرتبط

اشتراک این مطلب

نظر (0)

نظری ثبت نشده است