نوشتن در عصر ظلمت

□ نوشتن در عصر ظلمت

هانا آرنت فیلسوف یهودی‌تبار آلمانی و یکی از مهم‌ترین اندیشمندان سدۀ بیستم است که آراء و نظراتش تأثیری ژرف بر جای گذاشته است. آرنت در عصر توتالیتاریسم و عصر آدم‌کشی و زمانی‌که آتش جنگ جهانی به رهبری نازی‌های آلمان جهان را در بر گرفته بود، می‌زیست. رخدادهایی که تأثیرشان در آثار این متفکر قرن بیستم مشهود است. آثاری که به‌نوبهٔ خود پرتوی نیرومند بر «عصر ظلمت» انداخته‌اند.
آرنت از آن دسته متفکران پرکاری است که به‌دور از هیاهوی جلسات و سخنرانی‌ها، زمانش را بیشتر صرف تفکر مکتوب و نگارش آثارش می‌کرد. متفکری که در میانهٔ دشوارترین مبارزات فکری و سیاسی قرن بیستم ایستاده بود و حاشیهٔ امن نمی‌جست. به همین سبب از وی کتاب‌های بسیاری بر جای مانده است که برخی از آنها همچنان به عنوان منابع اصلی لحاظ می‌شوند. آثاری قطور و مفصل که گاه درک مطالبش برای کسانی که می‌خواهند با اندیشه‌هایش آشنا شوند، دشوار است.
پاتریشیا آلتنبرد جانسون، با آگاهی از این دشواری، در کتاب «فلسفۀ هانا آرنت» چکیدۀ آثار اصلی او را به خواننده عرضه می‌کند تا با همراهی قدم‌به‌قدم خوانندگان، شوق خواندن و فکر کردن و آموختن را در آنها برانگیزد. از سویی این اثر با وجود اختصار و حجم کم، مطالب اصلی اندیشه‌ها و آثار آرنت را از قلم نمی‌اندازد و هر جا ضرورت اقتضا می‌کند اشارتی به دیگر آثارش می‌کند. هر فصل از کتاب «فلسفۀ هانا آرنت» می‌تواند در حکم راهنمایی خوب و کلی باشد برای مطالعۀ تفصیلی آثار اندیشمندی که خود شاگرد دو تن از قله‌های فلسفه‌های اگزیستانسیالیزم، مارتین هایدگر و کارل یاسپرس، بود و اندیشه‌هایش تحت تأثیر آنها شکل گرفت. از سوی دیگر، نویسنده به برخی زمینه‌ها و حواشی مربوط به کتاب‌های آرنت می‌پردازد و این امر خود دلیلی برای درک بهتر دیگر آثارش فراهم می‌آورد. کتابی به‌مثابهٔ دریچه‌ای به جهانی که آرنت با آن و در آن می‌زیست.

تحریریهٔ نشر نو

کتاب‌های مرتبط

اشتراک این مطلب

نظر (0)

نظری ثبت نشده است