داستان‌های کوچکِ زنانِ بزرگ

□ داستان‌های کوچکِ زنانِ بزرگ

تاریخ سرشار از داستان‌های زنانی است که بر موانع و مشکلات غلبه کرده‌اند، توقعات جامعه را نادیده گرفته‌اند و کلیشه‌ها را شکستند. متأسفانه تا به امروز در بسیاری موارد تأثیر آنها به‌خوبی نمایش داده نشده و نادیده گرفته شده است. در بسیاری فرهنگ‌ها این باور وجود داشت (یا هنوز وجود دارد) که زنان نیازی به تحصیل ندارند، نمی‌شود به رهبری‌شان اعتماد کرد و از نظر جسمی و فکری ضعیف و ناتوان‌اند.
مردان در جایگاه برتر بودند و به این معنا بود که آنها از پیش تصمیم‌گیرندگان و تاریخ‌نویسان جهان بودند. با این همه، زنان هم به موفقیت‌های بزرگی دست یافتند حتی اگر همه چیز مخالف آنها بود. ماجراجویان، دانشمندان، نویسندگان، رهبران و ورزشکارانی چون ایندیرا گاندی، ملاله یوسف‌زَی، مریم میرزاخانی، ماری کوری، ویرجینیا وولف، نینا سیمون، سِرِنا ویلیامز، ج. ک. رولینگ و... که ایستادگی کردند، تأثیرگذار بودند و ثابت کردند که درست به اندازۀ مردان توانا و کارآمدند و کلیشه‌های رایج نمی‌تواند جلودار حرکتشان باشد.
«زنانی که جهان را بهتر کردند» زندگی‌نامۀ مختصر و مصور این زنان پیشگام و جسور است که دستاوردهایشان زندگی انسان‌ها را بهبود بخشیده‌ است. زنانی که داستان زندگی آنها، از گمنام‌ترین‌شان تا مشهورترین‌شان، الهام‌بخش نوجوانان خواهد بود و آنها را تشویق خواهد کرد تا رؤیاهای بزرگ در سر بپروانند، تسلیم نشوند و ایستادگی و مبارزه کنند تا به آرزوهایشان برسند.

تحریریۀ نشر نو

کتاب‌های مرتبط

اشتراک این مطلب

نظر (0)

نظری ثبت نشده است