جعبه‌ابزاری برای زندگی

□ جعبه‌ابزاری برای زندگی

اندیشیدن جزئی از وجود ما انسان‌ها و بخشی از هویت انسانی ماست. با وجود این، بسیاری از مسائلی که درباره‌شان می‌اندیشیم در پستوی ذهن‌مان رها می‌شوند تا به فراموشی سپرده شوند یا در کنج ذهنمان بی‌هیچ تحرکی باقی بمانند تا شاید در آینده دوباره به کار بیایند. کیفیت زندگی ما انسان‌ها و آن‌چه تولید می‌کنیم یا می‌سازیم یا به آن شکل می‌دهیم بسیار به کیفیت و نوع تفکرمان در زندگی وابسته است. تفکری سطحی و زودگر هم هزینه‌های مالی و روحی سنگینی را برای ما باقی خواهد گذاشت و هم ممکن است به بهای زندگی‌مان تمام شود. بعلاوه، تفکری عمیق که باعث افزایش کیفیت زندگی‌مان بشود، آموزش هدفمند و آگاهانه لازم دارد.
تفکر انتقادی هنر بررسی و ارزیابی اندیشه‌های انسانی‌ست در راستای بهبود و اصلاح اندیشه‌هایی که در گوشۀ ذهن‌مان جا خوش کرده‌اند اما می‌توانند در صورت شکل‌گیری و بروز صحیح زندگی‌مان را متحول کنند. تفکری که از درون خود انسان سرچشمه می‌گیرد و خود او ارزیابی و بررسی‌اش کرده و در دریچۀ دانسته‌هایش اصلاح می‌شوند و جانی دوباره می‌گیرند. اما چنین تفکری نیازمند استانداردهای تعمق دقیق و موشکافانه است تا به ذهن آدمی یاری برساند.

جوهر و اساس و مفهوم تفکر انتقادی و ابزارهایش در کتابی کوچک به قلم ریچارد پُل و لیندا اِلدر، «مفهوم‌ها و ابزارهای تفکر نقادانه»، بیان شده است. این مطالب با وجود اختصار و فشردگی، مکملی ضروری برای رساله‌ها و کتاب‌های درسی در زمینۀ تفکر انتقادی است. اثری که مطالعۀ آن در کنار آثاری در زمینۀ تفکر تحلیلی می‌تواند راهگشای علاقه‌مندان به مطالعه در زمینۀ تفکر انتقادی و تحلیلی باشد و ابزارهای تفکری را در اختیارمان قرار دهد که بتوانیم در پرتوشان زندگی پربارتری داشته باشیم.
مهارت‌های این کتاب در هر موضوعی به کار می‌آیند و افراد نقّاد می‌توانند از آنها در تفکر و خواندن و نوشتن، و نیز در صحبت‌کردن و شنیدن، استفاده کنند. مهارت‌هایی که می‌توان آنها را هم در زندگی شخصی‌ و روزمره و هم در فعالیت‌های علمی (از تاریخ و ریاضیات گرفته تا فلسفه و هنر) به کار برد. ابزارهایی هر روزه برای زندگی.

تحریریهٔ نشر نو

کتاب‌های مرتبط

اشتراک این مطلب

نظر (0)

نظری ثبت نشده است