نردبان آسمان (گزارش مثنوی به نثر)

AS_17178

850,000 تومان

نردبان آسمان گزارشى كامل از مثنوى مولوى به نثر است. در اين گزارش ضمن اينكه يكايك ابيات مثنوى لحاظ گرديده است فقط به معنى كردن ابيات بسنده نشده بلكه... 

جزییات بیشتر

نردبان آسمان گزارشى كامل از مثنوى مولوى به نثر است. در اين گزارش ضمن اينكه يكايك ابيات مثنوى لحاظ گرديده است فقط به معنى كردن ابيات بسنده نشده بلكه جان كلام مولانا به‌صورتى روان و پيوسته به نثر درآمده است، به‌طورى كه علاقه‌مندان به مثنوى با خواندن اين كتاب مى‌توانند مطمئن باشند كه مثنوى را از آغاز تا انجام خوانده‌اند. در اين گزارش بخشهاى داستانى مثنوى از بخشهاى غيرداستانى تفكيك شده است و اشارات و تلميحاتى كه مولانا به كار برده است به حدّ لازم توضيح داده شده است.

در جلد دوم، مآخذ قصص و تمثيلات مثنوى با آخرين يافته‌هاى پژوهشگران روزآمد شده و پيشينه قصّه‌هايى كه مولانا در مثنوى آورده است از منابع اصلى نقل شده است.

اين اثر در رديف اوّل شرحهاى موجَز مثنوى قرار دارد و هيچ دوستدار مولوى و پژوهنده مثنوى از آن بى‌نياز نيست.          
بهاءالدّين خرّمشاهى 

طرح اين كار و چگونگى گزارش مثنوى را به نثر، سَخته و پخته يافتم. نشانه سختگى طرح همين بس كه هيچ دقيقه و نكته‌اى از تعليم مثنوى و ساختار عظيم آن كتاب ناديده نمانده است. پيداست كه انجام اين كار جز با اِشراف تمام بر مثنوى و بهره‌گيرى از شرحها و پژوهشهاى مرتبط با آن و برخوردارى از ذوق، دقّت و صرف وقت و تحمّل و تأمّل بسيار و بارها خواندن و حكّ و اصلاح ميسّر نمى‌شود. همه برافزوده‌ها كه با علائم ويژه نشان داده شده است بجا و بايسته و مؤثّر در فهم مطلب و جلب‌كننده توجّه خواننده و با كلّ ساختار هماهنگ است. پاورقيها نيز با دقّت چندسويه تهيّه شده است و نياز خواننده را به‌درستى برآورده مى‌سازد بى‌آنكه خللى در گزارش منثور و معنى و پيام مثنوى وارد كند. بدون هيچ‌گونه مبالغه‌اى من كتاب را با لذّت تمام خواندم ــ لذّتى كه از يك اثر چندوجهى و درهم تنيده و پُركشش مى‌توان برد. 
دكتر محمّد سروَر مولايى

با نردبان آسمان پلّه‌هايى را پيمودم و ميان راه در اتراقها با مناظر زيبا و نكته‌هاى باريك روبرو شدم. بخش «پيوست» (حاوى پيشينه قصّه‌ها و تمثيلات مثنوى) واقعآ جايش خالى بود. در اين بخش محمّد شريفى از قريب يكصدوپنجاه مأخذ استفاده كرده است كه برخى چون تاريخ طبرى، تفسير طبرى، روض الجنان و روح الجنان، و روضة الصّفا  هركدام چندين مجلّد است. فى الواقع او اطّلاعات موجود در يك كتابخانه را در يك جلد جمع كرده است.  
دكتر توفيق ه . سبحانى

تألیفمحمد شریفی
ویراستارمحمد‌رضا جعفری
نوبت چاپچهارم
تاریخ نشر۱۴۰۰ (اول، ۱۳۹۸)
قطعوزیری
نوع جلدگالینگور (جلد سخت)
تعداد صفحاتجلد ۱ - ۱۷۱۲ ص. جلد ۲ (پیوست‌ها) - ۵۹۲ ص.
شابک978-600-490-103-1
موضوعگزارش کامل مثنوی به نثر
وضعیت نشرتجدید چاپ
رتبه 
1398-06-02

title

با سلام و احترام
در مورد کتاب شریف مثنوی سخن گفتن بسیار کار صعب و دشواری است
شخصیت های بزرگی در ایران به قول دکتر سید حسین نصر در مورد مثنوی حضرت مولانا تفحص و غور و تحقیق نموده بودند که از جمله برجسته ترین آنها دانشمند عارف مرحوم استاد هادی حائری و استاد گرانقدر مرحوم بدیع الزمان فروزانفر و ادیب بزرگ مرحوم استاد جلال الدین همایی بودند، که چراغی شدند برای راهی که بزرگان دیگر که نامشان در. این کتاب آمده است پیموده اند. بزرگانی همچون: علامه جعفری، دکتر شهیدی، دکتر محمدعلی موحد، دکتر سروش، استاد کریم زمانی، مرحوم دکتر اسدالله مبشری و بسیاری دیگر
شرح ها و تفسیرها و مطالب مختلف و انتخاب های زیادی تا کنون بر مثنوی شریف صورت گرفته و نگاشته شده است که فهرست تمامی آنها به تنهایی خود کتابی میگردد.
راقم این سطور به واسطه علاقه مندی که با این اثر سترگ و بی بدیل یعنی مثنوی معنوی دارم سالهاست در مورد آن مطالعه و تحقیق نموده و همچنان در حال شاگردی و فراگیری از این اقیانوس بیکران بوده و مطالبی را هم گردآوره ام، اما آنچه در نوشتار می خواهم بدان اشاره نمایم و می دانم که هر علاقه مندی به مثنوی از نتیجه آن بسیار خرسند خواهد شد و حتی می تواند یکی از بهترین لذت ها و بهره مندی از مثنوی شریف را اعطا نماید، در اختیار داشتن و مطالعه این کتاب ارزشمند و بسیار گرانسنگ و قابل تقدیر و ارج فراوان یعنی ” نردبان آسمان ” است که چه بسیار عالی خواهد بود که همزمان با مثنوی تصحیح شده توسط استاد گرانقدر جناب آقای دکتر محمدعلی موحد مطالعه گردد.
به عنوان کمترین فرد از علاقه مندان به حضرت مولانا و کتاب شریف او مثنوی معنوی از فاضل ارجمند جناب آقای محمد شریفی و ویراستار محترم آن جناب آقای محمد رضا جعفری و همچنین انتشاراتی وزین نشر نو کمال تقدیر و تشکر را نموده و این اثر بسیار قابل ارج و گرانسنگ و منحصر بفرد را به همه دوستداران عرفان و تصوف و ادبیات فاخر ایران و علی الخصوص به علاقه مندان حضرت مولانا و مثنوی معنوی شریف توصیه می نمایم.
با تقدیم احترام و ادب
کمترین
مهرداد مصوری
شهریور ۹۸

  • تعداد 1 نفر از 1 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.

بررسی خود را بنویسید!

نظرتان را بنویسید

نردبان آسمان (گزارش مثنوی به نثر)

نردبان آسمان (گزارش مثنوی به نثر)

نردبان آسمان گزارشى كامل از مثنوى مولوى به نثر است. در اين گزارش ضمن اينكه يكايك ابيات مثنوى لحاظ گرديده است فقط به معنى كردن ابيات بسنده نشده بلكه...